>

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Orła Białego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Policach powstała w związku z reformą w 2017 roku na podstawie uchwały Rady Miejskiej z przekształcenia Gimnazjum nr 2 w ośmioletnią szkołę podstawową.

Szkoła od tego czasu jest w trakcie rozwoju, rozwija się wielotorowo ze względu na organizowanie procesu nauczania dla zróżnicowanych poziomów edukacyjnych.  W szkole przez dwa lata funkcjonowały dwa ostatnie roczniki klas gimnazjalnych, z kolei na podstawie uchwały Rady Miejskiej i przepisów przejściowych Ustawy przez 4 lata do szkoły przyjmowani byli uczniowie po klasie szóstej z dwóch szkół gminnych: z SP2 i SP3. Równolegle od 2018 roku rozpoczęliśmy nabór do klasy pierwszej ośmioletniej szkoły podstawowej.

Od 1 września 2021 roku na podstawie Uchwały Rady Miejskiej po likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2 do szkoły dołączyli uczniowie oraz pracownicy zlikwidowanej placówki. W związku z powyższym w roku szkolnym 2021/2022 szkoła liczy 20 oddziałów, uczących się w dwóch budynkach. W budynku głównym jest 14 oddziałów, w tym 5 klas ósmych, jedna klasa siódma, dwie klasy czwarte oraz 6 oddziałów klas 1-3. W budynku przy ulicy Cisowej nr 2 uczy się 6 oddziałów klas 1-6. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej uczniowie z tego budynku po klasie szóstej będą kontynuować naukę -jak dotychczas- w budynku głównym. Budynek przy ulicy Cisowej nr 2 nie spełnia warunków realizacji podstawy programowej w klasach 7-8.

Rok szkolny 2017/2018 – w szkole uczy się 8 oddziałów klas II i III gimnazjum, 5 oddziałów klas VII (z SP2 i SP3);

Rok szkolny 2018/2019 – w szkole uczą się 4 oddziały klas III gimnazjum, 4 oddziały klas VII (z SP2 i SP3), 5 oddziałów klas VIII, 2 oddziały klas I;

Rok szkolny 2019/2020 – w szkole uczą się 4 oddziały klas VII z SP2 i SP3), 4 oddziały klas VIII, 2 oddziały klas I, 2 oddziały klas II;

Rok szkolny 2020/2021 – w szkole uczy się 5 oddziałów klas VII z SP2 i SP3, 4 oddziały klas VIII, 2 oddziały klas I, 2 oddziały klas II, 2 oddziały klas III

Rok szkolny 2021/2022 – w szkole uczy się w budynku głównym przy ulicy Wojska Polskiego 68: 1 oddział klas VII (z SP2), 5 oddziałów klas VIII, , 2 oddziały klas I, 2 oddziały klas II, 2 oddziały klas III, 2 oddziały klas IV ; w budynku przy ulicy Cisowej 2: 6 oddziałów klas I-VI.

Kadra nauczycieli to przede wszystkim pracownicy dawnego Gimnazjum nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 2, do których dołączył zespół nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Kadra pedagogiczna realizuje programy autorskie, inicjuje działania twórcze wśród uczniów, nieustannie podwyższa swoje kwalifikacje, doprowadzając uczniów do wielu sukcesów.

Nauczyciele polickiej „piątki” od wielu lat współorganizują gminne konkursy „Bawimy się w matematykę” oraz „Ortografik”, wraz z uczniami przygotowują imprezy środowiskowe. Uczniowie przygotowywani są do wielu konkursów, m.in. konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie, w których rokrocznie zajmują wysokie lokaty.

Zespoły klasowe są mało liczne, zajęcia dydaktyczne odbywają się tylko na jedną zmianę.

Od roku szkolnego 2019/2020 uczniowie naszej szkoły (budynek główny) mają możliwość korzystania ze stołówki, w której wydawany jest obiad gotowany w kuchni na miejscu w szkole.

Najmłodsze dzieci korzystają ze świetlicy (budynek główny), która w roku 2018 została wyremontowana i odpowiednio wyposażona w pomoce i zabawki. Sale lekcyjne uczniów klas 1., 2. i 3. oraz świetlica znajdują się na drugim piętrze i drugim półpiętrze, dzięki czemu dzieci są bezpieczne. Uczniowie klas 4., 7. i 8. swoje zajęcia mają na I piętrze i parterze szkoły.

W roku 2019 szkoła wzięła udział w projekcje obywatelskim pt. „Nasz plac zabaw”.  Dzieci uczęszczające do świetlicy wykonały projekt swojego wymarzonego placu zabaw techniką plakatu. W konkursie wyróżniona została praca Filipa Olecha z ówczesnej klasy 1 b (obecnie uczeń kl. 4b), który na uroczystym otwarciu placu zabaw przecinał wstęgę wspólnie z Dyrektor Szkoły Barbarą Fijołek oraz Burmistrzem Polic Władysławem Diakunem, jak i gośćmi zaproszonymi na tę szczególną uroczystość. Ten uroczysty moment miał miejsce w dniu rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020, podczas którego nastąpiło otwarcie placu zabaw (budynek główny).

W związku z przekształceniem gimnazjum w szkołę podstawową niezbędne było dostosowanie budynku do nauczania klas edukacji wczesnoszkolnej. W tym celu podjęto następujące działania:

  • W 2017 roku powstał projekt dostosowania budynku szkoły, który zakładał wyodrębnienie części budynku (II piętro i półpiętro w tym 6 sal dydaktycznych dla uczniów klas 1-3 oraz pomieszczenie świetlicy). Ponadto dzięki środkom zewnętrznym unowocześniono i doposażono gabinet profilaktyczny pielęgniarki szkolnej oraz wykonano remont toalet przystosowanych dla uczniów klas 1-3;
  • W 2018 roku przeprowadzono remont kuchni, umożliwiający przygotowywanie obiadów na miejscu (dzisiaj z obiadów korzysta około 80 uczniów). Dostosowano salę audiowizualną na potrzeby stołówki. Dzięki środkom zewnętrznym w ramach projektu LEPSZY START doposażono i unowocześniono pracownię chemiczną, z wyodrębnioną częścią zawierającą stanowiska do pracy warsztatowej. Poza tym udział w tym projekcie to w efekcie drukarki, komputery przenośne uczniowskie, komputery przenośne nauczycielskie oraz szereg pomocy dydaktycznych do prowadzenia zajęć i realizacji podstawy programowej w zakresie fizyki, chemii, geografii, biologii, języków obcych, ppp. Dokonano zakupu wielu pomocy dydaktycznych dedykowanych poszczególnym edukacjom (gry edukacyjne, programy multimedialne, programy profilaktyczne, plansze, nakładki tematyczne na tablice inne pomoce). Przeprowadzony został również remont świetlicy szkolnej składającej się z dwóch pomieszczeń, części zabawowej i pomieszczenia ze stolikami do pracy indywidualnej, która powstała z przekształcenia dawnego pokoju nauczycielskiego.
  • W 2019 roku dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej, szczególnie Rady Rodziców w działania na rzecz budżetu obywatelskiego 2019, został  oddany do użytku nowoczesny plac zabaw, którego projekt zajął pierwsze miejsce w głosowaniu. W tym samym roku wyremontowano 4 sale dydaktyczne dla uczniów klas pierwszych i drugich. Dzięki współpracy z OSE szkoła dysponuje dostępem do szerokopasmowego Internetu.
  • W 2020 roku przeprowadzono remont kolejnych 2 sal dydaktycznych, a także w czasie ferii zimowych przeprowadzono remont wygłuszenia sali gimnastycznej, dzięki czemu poprawiono akustykę pomieszczenia, a co za tym idzie, warunki bezpieczeństwa i higieny pracy i nauki, podniesiono jakość organizowania egzaminu zewnętrznego, zwłaszcza z języka obcego. W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju i koniecznością dostosowania nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość podjęłam starania o pozyskanie środków zewnętrznych na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli. Zakupiono m.in. laptopy, kamerki, wizualizery, sukcesywnie pozyskiwano fundusze na zakup środków ochrony osobistej.
  • W 2021 roku przeprowadzono remont pokoju nauczycielskiego z wydzieloną strefą do pracy, strefą komfortu (remont został przeprowadzony według projektu zespołu zadaniowego ds. aranżacji przestrzeni powołanego w bieżącym roku szkolnym).
  • Nasi uczniowie mają możliwość korzystania z biblioteki szkolnej i czytelni. Obecnie zbiory biblioteki liczą 7000 woluminów. W roku 2021 biblioteka szkolna wzbogaciła się o 500 nowych książek zakupionych przez szkołę. Są to zarówno książki dla uczniów najmłodszych, dla których księgozbiór jest sukcesywnie uzupełniany, a także dla uczniów klas 7. i 8.

W szkole działa Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski.

Rada Rodziców aktywnie i z zaangażowaniem wspiera pracę szkoły w wielu obszarach. współpraca rodziców podczas przygotowań wyjść klasowych, wycieczek, rajdów, projektów, warsztatów, akcji charytatywnych, konkursów tematycznych, Na szczególną uwagę zasługują następujące przedsięwzięcia zainicjowanie przez rodziców:

  • złożenie wniosku dotyczącego projektu PLACU ZABAW w ramach BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2019 i szeroko zakrojona kampania promocyjna, której efektem było uzyskanie największej liczby głosów;
  • przyłączenie szkoły do PLATFORMY MICROSOFT 365 (2018), założenie kont wszystkim pracownikom szkoły, przeszkolenie pracowników w korzystaniu z chmury, co okazało się niezwykle przydatne w nauczaniu na odległość;
  • cykliczne zajęcia piłki siatkowej organizowanych dla nauczycieli, rodziców i absolwentów szkoły (do czasów pandemii),
  • pomoc w prowadzeniu księgowości SPÓŁDZIELNI UCZNIOWSKIEJ.
  • organizacja kiermaszu świątecznego (Mikołajkowy Wieczór Rozmaitości 2018, 2019),
  • współorganizowanie zajęć z uczniami (np. poznawanie ciekawych zawodów, lekcje z lekturą, warsztaty z ceramiki, warsztaty fotograficzne – 2018, 2019),
  • zorganizowanie warsztatów dla uczniów klas 1-2 dotyczących udzielania pierwszej pomocy.

Samorząd Uczniowski jest inicjatorem i organizatorem wielu pomysłów, akcji, imprez, m.in.: dnia życzliwości, dnia kropki, dni tematycznych: dnia pluszowego misia, dnia kapci, andrzejki, mikołajki, walentynki, uczestniczy w finale WOŚP. Ważnym zadaniem dla społeczności szkolnej jest przeprowadzenie kampanii wyborczej – spotkania z kandydatami do Zarządu, prezentacja plakatów wyborczych kandydatów na tablicach znajdujących się na szkolnych korytarzach oraz debaty przedwyborczej (w ubiegłym roku prowadzonej online).

Podjęte przez SU przedsięwzięcia:

  • Zbiórka funduszy za pośrednictwem portalu Zrzutka.pl dla akcji Paczka Dla Rodaka i Bohatera na Kresach,
  • Organizacja akcji Nasza klasa zgrana klasa;
  • Udział w organizacji promocji i dnia otwartego szkoły,
  • Akcja Powtórka przed egzaminem;
  • Aktywne prowadzenie szkolnego konta na Instagramie (@su.sp5police) (2020/2021), na którym udostępniane są informacje dotyczące aktualnych przedsięwzięć SU czy obostrzeń ustalanych przez Rząd RP;

W szkole funkcjonuje Koło Wolontariatu – systematycznie prowadzone są działania, akcje, wsparcie potrzebujących. Opiekunowie skorzystali z doskonalenia zakresie działalności wolontariatu: Szkolny Klub wolontariatu – organizowany przez Edukację Europejską (kurs 5-miesięczny).

Działania wolontariatu są upowszechniane na tablicy informacyjnej, na szkolnej stronie oraz w folderach i gazetkach. Został przygotowany spot promujący działalność wolontariatu.

Przykładowe akcje prowadzone przez Wolontariat:

  • Nagranie filmiku promujący ideę wolontariatu (filmik umieszczony na stronie internetowej szkoły);
  • Nagranie filmiku w czasie pandemii Dzięki sklepikarze,
  • Wydanie gazetki Wolontariusz na 5!;
  • Zbieranie środków na pomoc dzieciom w Syrii, zbiórka na rzecz Domu Samotnej Matki w Policach (w ramach projektu profilaktycznego Empatia to..), współpraca z fundacjami: DKMS, Iskierka, Hospicjum w Policach,
  • Liczne akcje dla Ingi z Przęsocina, m.in. założenie skarbonki szkolnej , zbieramy nakrętki, szafowanie,
  • Włączenie się w ogólnopolską akcję robienia kartek świątecznych i wręczania ich samotnym ludziom,
  • Akcja Psiulki – akcja wspierająca schronisko w Szczecinie,
  • Projekt Kolorowa szkoła – sadzenie cebulek kwitów.
  • Współpraca z Instytutem Goethego,
  • Powtórka przed egzaminem (wspólna akcja z SU).

W szkole funkcjonuje wiele dodatkowych zajęć rozwijających zainteresowania, rozwijających uzdolnienia przedmiotowe, jak również uzdolnienia artystyczne uczniów:

  • Koło języka hiszpańskiego,
  • Koło Miłośników angielskiego filmu i Teatru,
  • Grupa artystyczna GANG,
  • Grupa Kreatywni,
  • Koło wokalne,
  • Koło plastyczne,
  • Koło teatralne,
  • Koło taneczne,
  • Koło koralik,
  • Koło gier planszowych,
  • Klub Miłośników Dobrej Literatury.

Bardzo ważnym zadaniem szkoły  jest właściwa realizacja zadań wychowawczych i profilaktycznych. Działanie profilaktyczno – wychowawcze  organizowane są przy udziale zespołu  wychowawczego i pedagoga szkolnego, którzy rekomendują udział w programach profilaktycznych na podstawie analizy sytuacji wychowawczej. W szkole realizowanych jest wiele programów edukacyjnych, wzbogacających i uatrakcyjniających proces dydaktyczny oraz wychowawczo-profilaktyczny.  Są to m.in.: programy i projekty:

  • Program Lepszy start – kompetencje kluczowe dla uczniów w Gminie Police, realizowany w latach 2017-2019,
  • Program Wolni od… (w ramach programu została zorganizowana kampania profilaktyczna Pozwól dziecku rozkwitać promująca prawidłowe postawy wobec alkoholu, a także wpływu alkoholu na płód w okresie ciąży – przy współpracy Fundacji Tęcza serc 2018, 2019),
  • Spójrz inaczej,
  • Empatia to… – projekt profilaktyczny;
  • Program profilaktyczny NOE,
  • Szacun dla szacunku,
  • Bezpieczna droga do szkoły – spotkania z pracownikami Straży Miejskiej oraz Komendy Powiatowej Policji,
  • Program rozwoju czytelnictwa, w tym program Mały czytelnik,
  • Program narodowe czytanie Balladyny (2020), Moralność pani Dulskiej (2021),
  • Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – corocznie realizowany,
  • Międzynarodowy dzień postaci bajek,
  • Dzień życzliwości, Dzień pluszowego misia,
  • projekt w ramach współpracy z Młodzieżowym Uniwersytetem Szczecińskim Zbuduj przyszłą karierę już dziś!
  • Lepsza szkoła – program podnoszący jakość nauczania matematyki,
  • Międzynarodowy dzień liczby Pi,
  • Program patriotyczny (w kontynuacji niepodległa),
  • Szkoła pamięta (2021),
  • Do hymnu – z okazji Narodowego Święta Niepodległości,
  • Dzień Ziemi – ekoprojekty,
  • Zajęcia przyrodnicze w Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Zalesiu;
  • Budżet Obywatelski (2019),

Co oferujemy naszym uczniom obecnie?

  • Bardzo dobre przygotowanie uczniów do sprawdzianu ósmoklasisty.
  • Atmosferę sprzyjającą nauce oraz poczuciu bezpieczeństwa. Wysoki wskaźnik (badania ankietowe) poziomu bezpieczeństwa i akceptacji działań szkoły przez uczniów i rodziców.
  • Opiekę pedagoga szkolnego.
  • Opiekę medyczną.
  • Indywidualną pracę z uczniem zdolnym.
  • Możliwość poszerzania zainteresowań w szerokiej ofercie kół przedmiotowych i nie tylko.
  • Dobrze wyposażoną bibliotekę szkolną.
  • Szkolną pracownię komputerową.
  • Możliwość nauki dwóch języków obcych.
  • Możliwość nauki w klasach dwujęzycznych.
  • Naukę w dobrze wyposażonych pracowniach przedmiotowych.
  • Możliwość brania udziału w różnego typu konkursach, olimpiadach, turniejach oraz zawodach sportowych.
  • Możliwość brania udziału w zajęciach rozwijających zainteresowania, a także wspomagających proces nauczania i uczenia się.
  • Możliwość niesienia bezinteresownej pomocy innym wraz ze szkolną grupą wolontariatu.
  • Duże boisko z bieżnią.
  • Nowoczesny plac zabaw.
  • Jasne i przestronne korytarze szkolne, na których uczniowie spędzają przerwy.
  • Wygodny dojazd komunikacją miejską ze wszystkich dzielnic Polic.
  • Dobrze zaopatrzony sklepik szkolny.

Uczeń naszej szkoły musi przestrzegać następujących zasad:

  • Okazywać szacunek.
  • Systematycznie uczestniczyć i przygotowywać się do lekcji.
  • Szanować poglądy innych osób.
  • Trudne sytuacje zgłaszać dorosłym – niedopuszczalne są samosądy.
  • Nie prowokować innych.
  • Nie wdawać się w bójki.
  • Nie przynosić do szkoły cennych przedmiotów.
  • Przychodzić do szkoły stosownie ubranym.
  • Nie przynosić do szkoły rzeczy niebezpiecznych.
  • Mówić NIE złym namowom.