„Biblioteka nie jest po to, by była w paki pozamykana,
Albo do ozdoby służąca, jest po to, by była powszechnie użytkowana.”
Joachim Lelewel

Biblioteka szkolnym centrum informacji

Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej nr 5 w Policach powstała po przekształceniu Gimnazjum nr 2 w szkołę podstawową. Biblioteka znajduje się w centralnym miejscu szkoły (na pierwszym półpiętrze). Jest biblioteką szeroko otwartą na czytelnika. Księgozbiór liczący obecnie ok. 7 tys. książek i kilkadziesiąt programów multimedialnych oraz filmów DVD jest gromadzony pod kątem potrzeb uczniów i nauczycieli. Zakres gromadzonych zbiorów to: lektury, literatura piękna, literatura popularno-naukowa i metodyczna dla nauczycieli – zgodnie z zapotrzebowaniem czytelników. Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana w programie MOL, a udostępnianie księgozbioru i odnotowywanie wypożyczeń odbywa się przy użyciu komputera. W naszej bibliotece można również zasięgnąć wszelkich informacji dotyczących pracy i działalności szkoły oraz bieżących i archiwalnych wydarzeń.

Biblioteka szkolna, jako integralna część szkoły, uczestniczy w procesie dydaktycznym, pełni rolę opiekuńczą i wychowawczą nad uczniami, służy zdobywaniu i poszerzeniu wiadomości. Uczniowie naszej szkoły mają teraz możliwość samodzielnego poszukiwania potrzebnych informacji nie tylko z tradycyjnych źródeł wiedzy, jakimi są: encyklopedie czy słowniki, ale także ze stron internetowych.

Od roku szkolnego 2017/2018 biblioteka użycza podręczniki i materiały ćwiczeniowe wszystkim uczniom szkoły na okres jednego roku szkolnego.

Bibliotekarz:

Iwona Majzel-Kędzierska

Z biblioteką można kontaktować się za pomocą dziennika elektronicznego, Teams lub telefonicznie pod numerem telefonu 914648377

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ ROK SZKOLNY 2023/2024

ul. Wojska Polskiego

PONIEDZIAŁEKWTOREKŚRODACZWARTEKPIĄTEK
9:00 – 10:408:55 – 11:2511:30 – 12:459:35 – 10:409:50 – 11:30
14:30 – 16:0012:45 – 13:3014:35 – 15:3511:30 – 12:0513:45 – 16:00

Baza biblioteki:

• wypożyczalnia z czytelnią
    • urządzenie wielofunkcyjne (drukarka laserowa, skaner i ksero)
    • projektor multimedialny
    • laptop
    • aparat cyfrowy

W bibliotece:

• chętnie Cię widzimy
  • stwarzamy miłą i serdeczną atmosferę
  • pomagamy w doborze literatury na interesujący Cię temat
  • możesz liczyć na naszą pomoc podczas odrabiania lekcji
  • otrzymasz fachową pomoc podczas pracy z komputerem i Internetem

W bibliotece możesz:

• wypożyczać książki
  • czytać książki i czasopisma na miejscu
  • mieć spokój i ciszę
  • myśleć i pracować twórczo
  • uśmiechać się

„Kto czyta – żyje wielokrotnie,
kto zaś z książkami obcować nie chce,
na jeden żywot jest skazany.”

Józef Czechowicz

Regulamin Biblioteki

Regulamin-biblioteki-Szkoły-Podstawowej-nr-5-w-Policach

Pobierz plik (PDF)

WIRTUALNY KIERMASZ KSIĄŻKI

Zachęcam do wzięcia udziału w WIRTUALNYM KIERMASZU KSIĄŻKI organizowanym przez Księgarnię Tuliszków. Księgarnia oferuje wiele książek o różnej tematyce.
Każde zamówienie dokonane w księgarni internetowej Tuliszków, to bonus dla naszej szkoły (15% wartości zamówienia), możliwość otrzymania dowolnych gratisowych książek z oferty księgarni.

Międzynarodowy Dzień Kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.

Nasza szkoła również włączyła się do obchodów tego święta. Uczniowie klas 1-3 brali udział w zajęciach kropkowania. Podczas zajęć tworzyli kropkowe plakaty i prace plastyczne, komputerowe. Kto mógł ubrał się w kropki.
Peter H. Reynolds w 2003 wydał książeczkę pt. “Kropka”, która stała się inspiracją do obchodów tego święta. Szybko zyskała dużą popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów. Tego dnia podczas zajęć uczniowie również czytali tę książeczkę.

Dzień kropkowania w kl. 1b
Dzień kropkowania w kl. 2a
Dzień kropkowania w kl. 2b
Dzień kropkowania w kl. 3a
Dzień kropkowania w kl. 3b

Rok szkolny 2020/2021

Tydzień Bibliotek

W dniach 8-15 maja br. obchodzony był Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.. Nasza szkoła również włączyła się w obchody tego święta. Przez cały tydzień uczniowie klas 1-3 mieli zaplanowane zajęcia tematycznie związane z książką i biblioteką, które wykonywali z wychowawcami, bibliotekarzem oraz paniami ze świetlicy. Odbyły się zajęcia czytelnicze, rozmowy o bibliotece, pracy bibliotekarza, ulubionych książkach i zaletach czytania. Podczas zajęć powstawały piękne prace wykonane przez dzieci. Każda klasa stanęła na wysokości zadania, chętnie rozmawiała o książkach i zaletach czytania oraz prezentowała swoje ulubione książki, a także wykonywała plakaty. Uczniowie klas 1 i 2 wykonali zakładki do książek według własnego projektu, a chętni uczniowie selfie ze swoją ulubioną książką. Natomiast klasy 3 w grupach tworzyli plakaty o zaletach czytania. Wszystkie klasy wykonały plakaty o książce i bibliotece.

Bardzo dziękuję wszystkim paniom, które chętnie włączyły się do realizacji tego przedsięwzięcia, a uczniom gratuluję wspaniałych pomysłów i dużej aktywności podczas zajęć.

Poniżej prezentujemy zajęcia czytelnicze i prace uczniów wykonane podczas Tygodnia Bibliotek.