0
Bez kategorii

„Po stu dwudziestu latach pękają kordony. Wolność, niepodległość, zjednoczenie, własne państwo” – pisał w 1918 r. Jędrzej Moraczewski. Pisał bez wątpienia w wielkiej euforii, w wielkiej euforii Polaka, który doczekał się powrotu wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej, powrotu polskiego państwa na mapę Europy i świata po 123 latach niebytu, po 123 latach zaborów, po 123 latach przelanej krwi, czekania, nadziei, walki, cierpienia. Wolna, niepodległa, zjednoczona Polska. Własne państwo.

http://strazow.edu.pl/wp/wp-content/uploads/2020/11/11.jpg

 Właśnie mija 102 rocznica tego wspaniałego wydarzenia. I naprawdę mamy co świętować. Pamiętajmy o naszych przodkach, dziadkach, pradziadkach, którzy nie wahali się oddać życia za naszą ojczyznę, i dołóżmy wszelkich starań, by ich ofiara nie poszła na marne, a Polska była krajem ludzi światłych i mądrych. Chylimy czoła przed wszystkimi bohaterami tamtych wydarzeń. Dziękujemy za ofiarę i trud kilku pokoleń naszych rodaków i pamiętamy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla potomności obecnych i przyszłych pokoleń. W klasach 7-8 wspominamy te wydarzenia na lekcjach historii. Rozwiązujemy quizy, krzyżówki, zagadki właśnie po to, by słynne  nazwiska ojców niepodległości,  ich dokonania i  wydarzenia  z listopada 1918 na trwale zakorzeniły się w naszych umysłach. Bo są tego warte. 

Skip to content