Erasmus+

Dzień 1

W niedzielę 15 października 2017 r.,  późnym wieczorem szczęśliwie dotarliśmy do celu naszej podróży - Pleven w Bułgarii, miasta położonego na północy kraju, na nizinie naddunajskiej. Następnie z wielkim żalem pożegnaliśmy nasze Panie wychowawczynie i pojechaliśmy z naszymi kolegami z Bułgarii do ich domów.

Dzień 2 (16.10.2017)

W poniedziałek rozpoczęliśmy dzień od oficjalnego powitania gości ERASMUS+ przez  panią dyrektor technikum winiarskiego w Pleven. Później był powitalny poczęstunek. Dziewczęta, ubrane w tradycyjne bułgarskie stroje częstowały nas regionalnym pieczywem zwanym „torta” z miodem i przyprawami. Kiedy uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w lekcjach, koordynatorzy projektu z każdego kraju uczestniczyli w spotkaniu dotyczącym organizacji pobytu uczniów i nauczycieli uczestniczących w projekcie (lekcje wyglądały zupełnie inaczej niż w naszym kraju). Następnie pojechaliśmy do „Pleven Epope”, gdzie mogliśmy podziwiać piękną panoramę bitwy rosyjsko-tureckiej. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Wina znajdującego się nieopodal miasta, w pomieszczeniu wykutym w skale. Cały czas dopisywała nam piękna słoneczna pogoda.

Dzień 3 (17.10.2017)

We wtorek pojechaliśmy do miejscowości Gabrovo, położonej 100 km od Pleven, w dolinie rzeki Jantry w północnej części Bułgarii. Dotarliśmy tam autokarem. Znajduje się tam skansen z przełomu XIX i XX w. Zwiedzając Muzeum Etnograficzne, mogliśmy zobaczyć jak żyli dawni mieszkańcy tych okolic. W każdym z domków można było zobaczyć proces ręcznego wytwarzania narządzi i przedmiotów codziennego użytku z tego okresu i zakupić wyroby rzemieślnicze - garncarskie, z drewna, osprzęt dla koni, wyroby ze srebra, słodycze, tkaniny - obrusy serwetki. Na obiad gospodarze zaserwowali nam tradycyjne bułgarskie potrawy - chłodnik ogórkowy na jogurcie naturalnym z plackiem chlebowym w rodzaju podpłomyka, pyszną wieprzowinę z gotowanymi warzywami. Na deser była banica (rodzaj zapiekanego ciasta przekładanego białym serem). Pełni emocji zakończyliśmy trzeci dzień naszego pobytu w Bułgarii.

Dzień 4 (18.10.2017)

Veliko Tarnovo - "City od the Tsars" (Wielkie Tarnowo "Miasto Carów") Dzisiaj podziwialiśmy piękny kompleks budowli zamkowych z przełomu XII/XIII wieku. Z otaczających go murów roztaczały się przecudowne widoki na panoramę miasta. Byliśmy pod wrażeniem uroczych i klimatycznych uliczek z mnóstwem najprzeróżniejszych pamiątek. Atrakcją były kosmetyki z róży, z których słynie Bułgaria: perfumy, olejki, kremy, balsamy, pomadki, odżywki, szampony, mydła, itp..

Dzień 5 (19.10.2017)

Dzień zaczęliśmy od podróży do miasta Wraca. Jest to urocze miasteczko turystyczne, położone na Przedgórzu Bałkanów. Zwiedziliśmy tam muzeum z eksponatami archeologicznymi i etnograficznymi. Po obiedzie pojechaliśmy do jaskini Ledenika położonej na wysokości 830 m.n.p.m. Jaskinia ta leży w północno – zachodniej części Gór Bałkańskich, 15 km od miasta Wraca. Charakteryzuje się bogatą szatą naciekową stalaktytów i stalagmitów. Z uwagi na świetną akustykę latem organizowane są w jaskini koncerty.

Dzień 6 (20.10.2017)

Dzisiaj odwiedziliśmy przedszkole miejskie w Pleven. Z grupą nauczycieli z krajów partnerskich mogliśmy zapoznać się z bułgarskim systemem edukacji najmłodszych dzieci. Zostaliśmy serdecznie przyjęci przez dyrektora przedszkola i wszystkich pracowników. Uczestniczyliśmy w hospitacji zajęć najstarszej grupy dzieci – sześciolatków. Na zajęciach dzieci przyswajały wiadomości matematyczne. W tym samym czasie uczniowie integrowali się i podczas warsztatów w szkole. Po obiedzie młodzież udała się na kolejne zajęcia do muzeum historycznego w Pleven. Dorośli spotkali się w wytwórni wina funkcjonującego przy Technikum Winiarstwa w Pleven. Pani dyrektor Genoveva Nikolova wyjaśniła nauczycielom proces powstawania poszczególnych rodzajów win (zobaczyliśmy pomieszczenia oraz aparaturę niezbędną do produkcji wina). Wina bułgarskie są znane w Europie.

Dzień 7 (21.10.2017)

To nasz ostatni dzień w Pleven. Po śniadaniu spotkaliśmy się w auli szkoły, na prezentacji wyrobów z drewna. Uczestnicy projektu z poszczególnych krajów Słowenii, Niemiec, Bułgarii, Włoch i Polski przygotowali przedmioty, które zostały wykonane właśnie z tego surowca lub materiału drewnopochodnego, np. korka, sklejki. W trakcie prezentacji można też było zobaczyć prace, które zrobili uczniowie podczas piątkowych warsztatów. Spotkanie zakończyło się wręczeniem certyfikatów uczestnictwa w międzynarodowej wymianie uczniów i nauczycieli, wszystkim uczestnikom projektu ERASMUS+. Było to ostanie wspólne zadanie podczas spotkania w Bułgarii. Czas szybko mija i nadszedł moment pożegnania. Po serdecznych uściskach, ruszyliśmy w podróż do stolicy Bułgarii Sofii. Wylatujemy do Polski w niedzielę. Mamy zatem jeszcze kilka chwil, żeby zobaczyć najważniejsze, najpiękniejsze zabytki i miejsca w stolicy. Są to np. cerkwie (właśnie odbywały się modlitwy i wybrzmiewały piękne pieśni chórów cerkiewnych, zobaczyliśmy też meczet oraz doskonale zachowane ruiny budowli z czasów rzymskich... Później tyko kolacja, sprawdzenie czy walizki nie są zbyt ciężkie – mamy w nich mnóstwo pamiątek. Zostaniemy tu do jutra. Niedziela to dzień powrotu do naszych domów.

 

Dnia 19.04.2017r. 15-osobowa grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w rajdzie „Szlakiem bobra”.

            W dniach 07.11.2016 - 10.11.2016 braliśmy udział w Polickim Tygodniu Kariery. Organizatorem był Powiatowy Urząd Pracy oraz Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Policach.

Dnia 11.04.2017r. wybraliśmy się do Przedsiębiorstwa Użyteczności Publicznej „TRANS - NET” w Policach.

 

frywolitki2pdfKORONKI POLSKIE
 

W dniach 30.03-6.04.2017 roku grupa sześciorga uczniów i dwóch nauczycieli naszej szkoły wyjeżdża na kolejne spotkanie grupy projektowej do Wadern/Niemcy w ramach projektu I feel wood for good.
Po powrocie, a i może i w trakcie jego trwania będziemy z niecierpliwością czekać na ich  wrażenia z pobytu.